Poniedziałek - Piątek  8-19
Sobota  8-13

Aktualności

Czad nie musi zabijać...?

Czad to potoczna nazwa tlenku węgla CO, bezwonnego, bezbarwnego i bezzapachowego gazu bardzo szkodliwego dla człowieka. Ponieważ jest wykrywalny tylko przez specjalistyczne urządzenia – detektory czadu , to z powodu zatrucia tym gazem ginie w Polsce rocznie kilkadziesiąt osób.
 
Tragiczne skutki oddziaływania czadu, są widoczne głównie zimą, kiedy to większość z Nas włącza kotły gazowe. Nieprawidłowe działanie tego typu urządzeń może spowodować, że część spalin z zawartością tlenku węgla przedostaje się do pomieszczeń podtruwając domowników.
W przeszłości wiele przypadków zatrucia czadem było spowodowanych przez będące w użyciu stare i nie konserwowane gazowe piecyki łazienkowe (termy gazowe). W małych łazienkach w czasie pracy term łazienkowych jest zasysana duża ilość powietrza, co stwarza wrażenie przeciągu. Dlatego wiele użytkowników piecyków zasłania otwory wentylacyjne. Nie wolno tego robić, bo wtedy bardzo łatwo o śmiertelne zatrucie czadem.

Gdy stosowane urządzenia grzewcze pracują poprawnie nie mamy się czego obawiać. Dlatego należy regularnie dokonywać przeglądów technicznych kotłów gazowych i term łazienkowych, aby nie stały się przyczyną groźnych wypadków. Z naszego doświadczenia wynika, że użytkownicy tych urządzeń zgłaszają awarie serwisantom w 40% przypadków, dopiero gdy kocioł lub podgrzewacz zupełnie się popsuje. Wtedy naprawa wiąże się zazwyczaj z dużym wydatkiem, którego można uniknąć dokonując corocznych przeglądów i konserwacji.

Użytkownicy urządzeń grzewczych często z pozornej oszczędności popełniają inny błąd. Naprawy i konserwację sprzętu zlecają przypadkowym osobom tzw. „złotym rączkom” co jest szczególnie niebezpieczne, gdyż często zdarza się, że po takiej „naprawie, konserwacji”  ( zazwyczaj przy użyciu  pędzelka i dmuchaniu ustami) urządzenie, które pozornie poprawnie pracuje, zatruwa nieświadomych użytkowników.

Wykonując przegląd z konserwacją i analizą spalin termy gazowej kupujemy sobie bezpieczeństwo za  średnio  38 groszy dziennie, które na pewno zwrócą się wielokrotnie w oszczędności na zużyciu gazu .Czy warto więc ryzykować......?

Zachęcamy do zapobiegania zatruciom czadem korzystając z usług naszej firmy. 
Live Chat