JUNKERS, NECKAR, VAILLANT, TERMET, BERETTA, ULRICH, ARISTON, SAUNIER DUVAL, IMMERGAS, BUDERUS, FERROLI

Konserwacja i czyszczenie

Wszyscy dostawcy naszej firmy zalecają przegląd kotłów gazowych i gazowych podgrzewaczy wody przynajmniej raz w roku. Dobrze zakonserwowany i wyregulowany kocioł gazowy zużywa mniej paliwa, a jego użytkownik ma pewność, że w zimę będzie bezproblemowo pracować.

Gdy urządzenie grzewcze działa poprawnie, ogrzewa nasz dom i podgrzewa wodę użytkową zazwyczaj jego użytkownik nie myśli o jego stanie technicznym. Jednak nawet najbardziej nowoczesny kocioł lub podgrzewacz wymaga okresowych przeglądów technicznych.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każdy budynek powinien być w czasie użytkowania poddawany kontroli stanu technicznego. Dotyczy to także sprawdzenia stanu urządzeń gazowych takich jak kocioł gazowy i pozwolenia na jego dalszą eksploatację. Takich przeglądów wymaga także firma ubezpieczająca budynek, która może odmówić wypłaty odszkodowania w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku np. wybuchu gazu, gdy urządzenie gazowe nie posiada ważnego przeglądu.

Coroczna konserwacja kotła gazowego powinna być wykonywana dlatego, że prawidłowo wyregulowane i zakonserwowane urządzenie ma większą sprawność, a tym samym zużywa mniej gazu. Poza tym koszt systematycznej konserwacji urządzenia grzewczego są o wiele niższe od kosztów jakiejkolwiek naprawy po wystąpieniu usterki. Systematycznie wykonywane przeglądy połączone z konserwacją i wymianą zużytych zapewniają długą pracę urządzenia.

Wielu producentów gazowych kotłów i podgrzewaczy wody w warunkach gwarancji określa obowiązek corocznej konserwacji lub uzależnia od wykonania czynności okresowych przeglądów przedłużenie okresu gwarancji.

Czynności kontrolne wykonywane co rok przez naszych pracowników polegają na oględzinach urządzenia i kontroli jego stanu. W ich trakcie sprawdzane są zamontowane podzespoły zabezpieczające przed nieprawidłowym spalaniem gazu, szczelność układów gazowych i wodnych, a także czystość głównych elementów – palnika i wymiennika ciepła. Natomiast konserwacja polega na czyszczeniu wymiennika ciepła i palnika i jeżeli jest to konieczne na wymianie zużytych części takich jak filtry czy elektrody zapłonowe. Czyszczenie i konserwacja piecyków gazowych i innych urządzeń grzewczych pozwoli uniknąć ich uszkodzenia i zaoszczędzić na kosztach naprawy.